2016

 1. “AB Çalışan Akademisyenler Platformu” olarak AB Delegasyonu girişimiyle oluşturulan ve Şubat 2015’ten bu yana bir yıl süreyle ilk sekretaryası ATAUM tarafından üstlenilen A-NEST kapsamında hazırlanan “AB Çalışan Akademisyenler Listesi” ve “Avrupa Birliği Çalışmaları Merkezleri Rehberi” taslağı, ilgili tüm paydaşlara gönderilerek görüş, düzeltme ve eklemeleri alınarak nihai haline getirilmiş ve sekretarya önceden kararlaştırıldığı üzere, Şubat 2016 itibarıyla bir yıl süre ile İzmir Yaşar Üniversitesi’ne devredilmiştir.
 2. ATAUM olarak AB IPA fonlarından desteklenen “MEB Öğrenciler AB’yi öğreniyor Projesi”nde yer alınmaktadır.
 3. Hollanda Matra programı çerçevesinde STGM ile ortaklaşa yürütülen “AB Sürecinde Kamu-Sivil Toplum Diyaloğu” projesine başlanmıştır.

2015

 1. Akademik Avrupa Çalışmaları Ağı

Avrupa Birliği konularında çalışan Türkiye’deki çeşitli üniversitelerden akademisyenler 16 Şubat 2015 tarihinde ATAUM’da bir araya gelerek, Akademik Avrupa Çalışmaları Ağı’nı  (A-NEST) kurdular. ATAUM akademik ağın 2015-2016 dönemi için sekretaryasını üstlendi.

Kısa adı A-NEST olan, Türkiye’deki Akademik Avrupa Çalışmaları Ağı, Jean Monnet Mükemmeliyet Merkezleri, Jean Monnet Kürsüleri, AB çalışan akademisyenler ve yaklaşık 50 üniversitedeki AB çalışmalarıyla ilgili çeşitli birimler arasında eşgüdümü ve etkileşimi sağlayacak.

2. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen 2013 Yılı Gençlik Projeleri Destek Programı “Sosyal dışlanma” programı kapsamında Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) müzakere sürecinde, “AB ülkelerinde yaşayan gençlerimizin beklentisi, sorunları, çözüm önerileri: Almanya örneği” başlıklı projenin final raporu hazırlanarak, Ağustos 2015 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’na teslim edilmiştir.

2014

 1. Jean Monnet Chair Kazanıldı:

ATAUM tarafından Merkez Müdürü Prof. Dr. Çağrı ERHAN adına 2013 yılında Jean Monnet Kürsüsüne yapılan ve ön değerlendirmeden geçen “Turkey’s Role and Functions with Respect to EU’s Neighbourhood Policy Towards the Mediterranean” başlıklı ve 43.000 Avro bütçeli projemiz kapsamında; 25.07.2014 tarihinde imzalanan sözleşme ile Prof.Dr.Çağrı ERHAN 3 yıl süreyle üniversitemizi Jean Monnet Kürsüsünde temsil edecektir.

Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen Hayat Boyu Öğrenme programı kapsamında yapılan başvurunun temel amacı, müfredatı geliştirmektir. Bu bağlamda 2 yeni ders açılması,  konferans düzenlenmesi ve medya aktiviteleri öngörülmektedir.

 1. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen 2013 Yılı Gençlik Projeleri Destek Programı “Sosyal dışlanma” programı kapsamında Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) müzakere sürecinde, “AB ülkelerinde yaşayan gençlerimizin beklentisi, sorunları, çözüm önerileri: Almanya örneği” başlıklı proje çalışmaları nedeniyle 23-25 Şubat 2014 tarihleri arasında Almanya’nın Köln kentinde Avrupa Türk–İslam Birliği, T.C. Köln Başkonsolosluğu, Avrupa Milli Görüş Teşkilatı, Avrupa Demokratlar Birliği, Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği, Alevi Federasyonu, Anadolu Üniversitesi Köln Bürosu, Kuzey Ren Vestfalya Sosyal Demokratlar Birliği, Avrupa Demokrasi Vakfı ile görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca, 14 Haziran 2014 tarihinde Almanya’nın Köln şehrinde Almanya’daki Türk gençlerinin sorunları ve çözüm önerileri başlıklı çalıştay düzenlenmiştir.
 2. AB Bakanlığı tarafından açılan (AB destekli) Sivil Toplum Diyaloğunun Geliştirilmesi III hibe programı kapsamında “Uçan Süpürge” derneği ile ortaklaşa başvurduğumuz “Watch Your Shadow-Gölgeni İzle” projesi ilk elemeden geçmiş, projeye tam başvuru yapılması için gerekli çalışmalar yürütülmektedir.
 3. Ankara Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2013 yılı “Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı” kapsamında, ATAUM tarafından 22 Şubat 2013 tarihinde Ankara Kalkınma Ajansına sunulan ve Ajans tarafından desteklenmesine karar verilen “Ankara Kenti Uluslararası Öğrenci Rehberi” projesi sözleşmesi Temmuz 2013 tarihinde imzalanmıştır. Ankara Kalkınma Ajansı’nın mali desteğiyle Temmuz-Aralık 2013 tarihleri arasında yürüttüğümüz “Ankara Kenti Uluslararası Öğrenci Rehberi” projesi çerçevesinde; Ankara’da yaşayan uluslararası öğrencilerin günlük hayatlarında karşılaşabilecekleri güçlüklere, sorunlara ve meselelere uygun çözüm yolları gösterme amacını taşıyan ve Ankara kentinin tanıtımının da yapılacağı, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ndeki işlemler, otobüs ve metro kullanımı, havaalanı ve AŞTİ, yurtlar ve üniversitelere ulaşım, konaklama, iletişim ve alışveriş imkanları gibi konularda öğrencilere ilk günlerinde yardımcı olacak bir belgesel ve belgesele ilişkin bir rehber kitap hazırlanmıştır. Projenin final raporu da tamamlanarak Mayıs 2014 tarihinde Ajansa teslim edilmiştir.

2013

 1. ATAUM tarafından Merkez Müdürü Prof. Dr. Çağrı ERHAN adına 2013 yılında Jean Monnet Kürsüsüne yapılan ve ön değerlendirmeden geçen “Turkey’s Role and Functions with Respect to EU’s Neighbourhood Policy Towards the Mediterranean” başlıklı ve 43.000 Avro bütçeli projemiz, asil listeye girmeye hak kazanmıştır. Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen Hayat Boyu Öğrenme programı kapsamında yapılan başvurunun temel amacı, müfredatı geliştirmektir. Bu bağlamda 2 yeni kurs açılması, konferans düzenlenmesi ve medya aktiviteleri öngörülmektedir.
 2. Ankara Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2013 yılı “Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı” kapsamında, ATAUM tarafından 22 Şubat 2013 tarihinde Ankara Kalkınma Ajansına sunulan ve Ajans tarafından desteklenmesine karar verilen “Ankara Kenti Uluslararası Öğrenci Rehberi” projesi sözleşmesi Temmuz ayında imzalanmıştır. Ankara Kalkınma Ajansı’nın mali desteğiyle Temmuz-Aralık 2013 tarihleri arasında yürüttüğümüz “Ankara Kenti Uluslararası Öğrenci Rehberi” projesi çerçevesinde; Ankara’da yaşayan uluslararası öğrencilerin günlük hayatlarında karşılaşabilecekleri güçlüklere, sorunlara ve meselelere uygun çözüm yolları gösterme amacını taşıyan ve Ankara kentinin tanıtımının da yapılacağı, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ndeki işlemler, otobüs ve metro kullanımı, havaalanı ve AŞTİ, yurtlar ve üniversitelere ulaşım, konaklama, iletişim ve alışveriş imkanları gibi konularda öğrencilere ilk günlerinde yardımcı olacak bir belgesel ve belgesele ilişkin bir rehber kitap hazırlanmıştır.
 3. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Uluslararası İlişkiler (AB) Temalı Gençlik Kampı Projesi ATAUM tarafından 12-21 Ağustos 2013 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampusünde gerçekleştirilmiştir.
 4. ATAUM, 2013 Yılı Gençlik Projeleri Destek Programı “Sosyal dahil etme” programı kapsamında Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) müzakere sürecinde, “AB ülkelerinde yaşayan gençlerimizin beklentisi, sorunları, çözüm önerileri: Almanya örneği” başlıklı projeyi yürütmeye hak kazanmıştır.